Kedinizde FIP olup olmadığını belirleyen 3 test

Kedinize kedi bulaşıcı peritonit virüsü (FIPV) bulaşıp bulaşmadığını tespit etmek için yaygın olarak kullanılan 3 test derledik. Bu makalenin sonunda, kedinizin serumunda, dışkıda, asitlerde, okülerde kedi enfeksiyonu olan peritonit virüsü antijeninin (FIPV Ag) mevcut olup olmadığını niteliksel olarak tespit eden basit ve ucuz bir Feline Bulaşıcı Peritonit Virüsü Antijen Hızlı Testine bir bağlantı sağlayacağız. veya burun salgıları. Bu test kiti, kullanımı kolay ve ucuz doğası nedeniyle yetiştiriciler ve kurtarıcılar için özellikle yararlıdır.Kedinizin Feline Infectious Peritonitis Virus (FIPV) ile bulaşıp bulaşmadığını kesin olarak belirleyebilecek tek bir test yoktur. Bununla birlikte, bu testler, vücut sıvısı ve dışkı konularındaki antijeni tespit ederek tıp uzmanlarını potansiyel enfeksiyon konusunda uyarır. Deneyim veterinerleri FIPV enfeksiyonu olasılığını belirlemek için deneyim ve eğitimli gözlerle birlikte bu testleri kullanırlar.1. Titre Testi


Bir titre testi, kanda dolaşan antikorların seviyesini ölçer. Bu antikorlar, antijenler (virüs veya bakteri gibi) bağışıklık sisteminden bir yanıt ürettiğinde üretilir. Titre testi hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.2. Histopatoloji


Tüm dokuların örneklerinin incelenmesi ve cerrahi olarak toplanan katı bir doku parçası üzerinde gerçekleştirilir. Doku parçası, doku örneğini boyalarla koruyarak, ince dilimleyerek veya keserek ve boyayarak histoloji adı verilen bir işlemle hazırlanır.


Hazırlandıktan sonra, doku bölümleri bir veteriner patolog tarafından mikroskop altında incelenir. Histopatoloji, doku mimarisine odaklanır.


Teşhis doğruluğu genellikle yüksektir. Bir veteriner patolog genellikle prognoz adı verilen hastalığın olası seyri hakkında bir fikir verebilir. Bu bilgiler, veterinerinizin evcil hayvanınız için en iyi tedavi yöntemine karar vermesine yardımcı olur. Bu test süreci hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.
Rivalta Testi

FIP WET formunu belirlemek için yararlı olan basit bir test. Test, kedinin karın veya göğüs boşluğundan numune sıvısı toplayarak, damıtılmış su ve bir damla% 98 asetik asit ile doldurulmuş bir test tüpüne ekleyerek gerçekleştirilir. Burada, Rivalta Testi ile ilgili bir video bulabilirsiniz.


3. Kan Testi


Kan testi, kedilerde FIP viral enfeksiyonu olasılığını belirlemek için kullanılan en kapsamlı testtir. Beyaz kan hücreleri, Feline Infectious Peritonitis virüslerinin ne kadar süredir var olduğuna ve başka sorunların var olup olmadığına bağlı olarak düşük, normal veya yüksek olabilir. Kırmızı kan hücresi sayısı normal veya düşük olabilir (anemi). Biyokimya profili genellikle toplam protein ve globulinlerde bir artış olduğunu ortaya koymaktadır. Bu artış, kedinin vücudu virüse yanıt verdiği için ortaya çıkan inflamatuar süreçten kaynaklanır. veterinerler genellikle A: G oranlarına, kedilerde potansiyel FIP enfeksiyonunun ilk belirtisi olarak bakarlar.


kredi: lbah.com


Bu örnek kan raporu, FIP pozitif bir kedide Total Protein ve Globulin (hiperglobulinemi) artışını gösterir.


Biyokimya profilindeki diğer testler, zorunlu olmamakla birlikte, kedilerde FIP'yi gösterebilir, çünkü bu problemler diğer hastalıklarda da ortaya çıkabilir. Örneğin, FIP şüphesi olan yaşlı bir kedide böbrek değerleri artarsa, bazı olasılıklar şunlardır:

  1. FIP ile birlikte kronik böbrek yetmezliği (bu kedinin 2 farklı hastalığı vardır)

  2. FIP'siz kronik böbrek yetmezliği

  3. FIP'e neden olan böbrek hastalığı

  4. FIP nedeniyle dehidrasyon

  5. Diğer bazı organlarda hastalığa bağlı dehidrasyon

Artık kedilerde FIP'yi belirlemek için kullanılan 3 yaygın testi bildiğinize göre, burada Feline Enfeksiyöz Peritonit Virüsü Antijen Hızlı Testine bir bağlantı var.


Gönderen: curefip.com

https://www.facebook.com/fipcure

Bunu okuması gereken biriyle paylaş


조회 474회댓글 0개

최근 게시물

전체 보기

빠른 링크

우리를 따라

지불

  • YouTube